fbpx

Tor Lodowy “Błonie” 

 

Tor Lodowy “Błonie” został oddany do użytku w roku 1979 jako obiekt sztucznie mrożony. Gruntownego remontu doczekał się w latach 2003-2005. Jest jednym z czterech działających sztucznych torów łyżwiarskich w Polsce, w dodatku położony jest w bajkowej wręcz scenerii. Na co dzień służy głównie przedstawicielom łyżwiarstwa szybkiego i mieszkańcom, ale specjaliści od ice speedwaya też czują się nad Sanem wyśmienicie.

Może się pochwalić długą listą olimpijczyków, którzy właśnie na torze w Sanoku przygotowywali się do najważniejszych imprez w karierze. Wśród nich jest Katarzyna Bachleda – Curuś (dwukrotna medalistka olimpijska z Vancouver 2010 i Soczi 2014), Piotr Michalski (olimpijczyk z Pjongczangu 2018 oraz Pekinu 2022) czy Maciej Biega (olimpijczyk z Vancouver 2010). Wielokrotnie tor lodowy w Sanoku gościł zawodników walczących w Mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim w różnych kategoriach wiekowych.

Historia zimowej odmiany speedwaya w Sanoku jest nieco krótsza, choć właśnie rodzinne miasto słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego to kolebka ice speedwaya w Polsce. To tam  odbywały się pierwsze w naszym kraju zawody najwyższej rangi – na “Błoniach” rywalizowano o medale Indywidualnych Mistrzostw Europy, odbywały się też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup.

Powierzchnia obiektu wynosi ponad 3 hektary. Na tej przestrzeni znajduje się pełnowymiarowy, 400-metrowy tor, ale także trybuny na ponad 3000 miejsc, hotel, basen i hala sportowa.

Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki to pierwszy w Polsce zadaszony obiekt, który posiada tor lodowy i jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych różnej rangi. Na co dzień służy przede wszystkim do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego i short-tracku. Żużlowcy zawitają tam po raz pierwszy.

Kubatura obiektu wynosi 292 000 m³. Na tej przestrzeni znajduje się pełnowymiarowy, 400-metrowy tor o szerokości 12 metrów. Hala ma cztery strefy mrożenia lodu, nowoczesny system nagłośnienia i oświetlenia spełniającym standard transmisji HD.

Liczby Areny Lodowej Tomaszów

2000 lx to moc oświetlenia, wyłącznie w technologii LED

1,5 sekundy – wynosi przesunięcie dźwięku między skrajnymi punktami obiektu. Dzięki systemowi wspomagania nagłośnienia, wszyscy uczestnicy wydarzeń słyszą dźwięk w czasie rzeczywistym

292 000 metrów sześciennych ma kubatura obiektu

1,7 hektara to działka Areny Lodowej Tomaszów Mazowiecki

850 ton waży konstrukcja stalowa dachu