fbpx

Na atrakcyjność środowiska przyrodniczego Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic wpływają duże kompleksy leśne, parki krajobrazowe, rzeki i zbiorniki wodne oraz rezerwaty przyrody. Ważnym elementem krajobrazu Tomaszowa Mazowieckiego jest rzeka Pilica. Jej silnie meandrujące koryto tworzy wiele malowniczych wysp, rozlewisk i zakoli. Jest ona jedną z najszybszych nizinnych rzek Europy, co sprzyja organizowaniu na niej spływów kajakowych.

W południowo–wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”. Położony jest on w dolinie Pilicy, na jej prawym brzegu, w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię około 29 ha. Źródła stanowią dwa wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. W każdym pulsuje po kilkanaście minigejzerów. Wytryskająca z nich woda przybiera niebiesko–błękitno–zieloną barwę. Najpiękniej rezerwat wygląda wczesną wiosną.

W bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu „Niebieskie Źródła” znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, który ma na celu dokumentowanie i popularyzowanie bogatego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego oraz kulturowego Pilicy i jej dopływów. Uzupełnieniem oferty turystycznej Tomaszowa Mazowieckiego są liczne ścieżki rowerowe, łączące miasto z okolicznymi atrakcjami turystycznymi. Wśród nich warto wymienić ciąg pieszo–rowerowy łączący „Niebieskie Źródła” i Skansen Rzeki Pilicy ze Spałą – a także szlak przebiegający wokół Zbiornika Sulejowskiego.

Centrum Tomaszowa, czyli plac Kościuszki to prawdziwy „salon miasta” – wizytówka nowego wizerunku Tomaszowa Mazowieckiego, strefa ruchu pieszego, miejsca integracji społecznej, turystyki, rekreacji i wypoczynku, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Cyklicznie organizowane są w tym miejscu jarmarki świąteczne, koncerty, happeningi, zloty itd.  

W Tomaszowie powstała także pierwsza w Polsce Arena Lodowa. Obiekt jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych rangi krajowej i międzynarodowej, głównie w łyżwiarstwie szybkim oraz short-tracku. Obiekt będzie również wykorzystywany w okresie letnim, m.in. jako tor wrotkarski czy miejsce wystaw i koncertów.

W Tomaszowie wspierany jest również sport amatorski. Każdy biegacz może skorzystać z bezpłatnych zajęć z Wandą Panfil (mistrzyni świata w maratonie), która uczy jak poprawnie i efektywnie biegać. Nie brakuje też emocji związanych z piłką nożną (w III lidze gra tomaszowska RKS Lechia) oraz siatkówką (I liga – KS Lechia).

            Tomaszów posiada również bogatą ofertę kulturalną. Miejski Ośrodek Kultury proponuje szereg warsztatów, spotkań, wystaw czy koncertów. Organizuje je również Urząd Miasta. Najbardziej znane imprezy to oczywiście Festiwal „A może byśmy tak…”, Piknik Lokalni Niebanalni, w którym biorą udział niemal wszystkie organizacje pozarządowe działające w mieście czy Love Polish Jazz Festival, podczas którego występują największe gwiazdy tego nurtu muzycznego.